Wartość nominalna w spółce

wartość nominalna w spółce

Wartość nominalna oznacza wartość udziału lub akcji w spółce przyjętą przez wspólników przy założeniu spółki. Może być ukształtowana w sposób dowolny, jednak przepisy przewidują najniższa ich wartość nominalną. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wartość ta, która odnosi się do udziału, musi wynosić co najmniej 50 złotych. Znowu w spółce akcyjnej i komandytowo-akcyjnej, gdzie odnosi się ona do wartości papieru wartościowego w postaci akcji, nie może mieć niższej wartości niż 1 grosz.

Przepis zawarty w Kodeksie Spółek Handlowych o minimalnej wartości nominalnej udziału ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Co oznacza tyle, że określenie w umowie spółki przez wspólników wartości niższej, niż wskazane powyżej, będzie sprzeczne z ustawą. Jako takie stanowić będzie podstawę do odmowy wpisu spółki do rejestru, z uwagi na postanowienie nieważne w umowie spółki.

Udziały w spółce

Zakaz obejmowania udziałów poniżej wartości nominalnej wynika z obowiązku realnego i pełnego pokrycia kapitału zakładowego.

Iloczyn wartości nominalnej udziałów lub akcji oraz ilości wydanych lub wyemitowanych przez spółkę akcji tworzy kapitał zakładowy.

Podsumowanie

Reasumując wartość nominalna w spółce wyraża wkłady pieniężne, wnoszone przez wspólników do kapitału zakładowego, na podstawie umowy spółki.

 Przeczytaj także inne wpisy dotyczące zakładania spółki:

Spółka z o.o. w organizacji

Udział w spółce

Kapitał zakładowy w spółce

 

E-BOOK spółka z ograniczoną odpowiedzialnością adwokat Mizińska

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Adwokat Joanna Mizińska

Adwokat Joanna Mizińska

Od ponad 17 lat specjalizuje się w prawie spółek handlowych i prawie cywilnym. Specjalistka w zakresie obsługi prawnej transakcji kapitałowych, sprzedaży udziałów/akcji, fuzji, przejęć, przekształceń oraz transakcji na przedsiębiorstwie lub jego aktywach. Doradza także w sprawach związanych z bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych, głównie z sektora MŚP. Specjalistka w zakresie przygotowywania, negocjowania oraz wykonywania kontraktów i umów gospodarczych. Ponadto, zajmuje się obsługą prawną inwestycji w spółki, począwszy od negocjacji, przygotowywania projektów umów, aż do zamknięcia, jak również doradza przy wyjściu z inwestycji. Posiada doświadczenie w zakresie obsługi projektów związanych z pozyskiwaniem finansowania, w tym emisji obligacji i innych dłużnych papierów wartościowych.

Kontakt:

+48 668 017 220
j.mizinska@gm-legal.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Adwokat Joanna Mizińska

Jestem adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Jestem także autorką tego bloga.

Od kilkunastu lat zajmuję się tym prawem gospodarczym i prawem spółek handlowych oraz kontraktami i umowami gospodarczymi. Doradzam swoim Klientom jak najlepiej wynegocjować umowy, by uzyskać maksimum bezpieczeństwa prawnego

Pobierz bezpłatnie poradnik!

"Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o."

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o

Dołącz do mojej społeczności

Najpopularniejsze

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z prawem?

Zapisz się na newsletter

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Pobierz bezpłatnie e-booka!

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Wpisz swój e-mail poniżej, by otrzymać link do bezpłatnego e-booka.