Zalety przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Zalety przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Zalety przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i zastanawiasz się czy warto zmienić formę prowadzenia działalności? Jeśli Twoja firma zaczyna się rozwijać i osiąga coraz wyższe przychody, a Ty czujesz, że czas na coś więcej – może to znak żeby rozważyć możliwość jej przekształcenia w spółkę z o.o.? Wiele osób decyduje się przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o. ze względu na opłacalność takiego ruchu. Pozwól, że pokażemy Ci podstawowe, uniwersalne plusy przekształcenia działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czy każda jednoosobowa działalność gospodarcza może zostać przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Odpowiedź jest krótka: oczywiście. Prawo nie przewiduje żadnych ograniczeń związanych z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do grupy spółek kapitałowych. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych jednoosobowa działalność gospodarcza może zostać przekształcona w jednoosobową spółkę kapitałową. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie takiemu przekształceniu.

Przepisy nie wprowadzają również żadnego ograniczenia czasowego dla możliwości przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. Jeśli po 3 miesiącach, tygodniu, czy 5 latach uznasz, że czas na zmianę – nic nie będzie stało na przeszkodzie!

Przekształcenie w spółkę z o.o. oznacza większą ochronę Twojego majątku osobistego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną. Jeśli chcesz wiedzieć co to oznacza, sprawdź ten artykuł: ABC spółki z o.o.

Dzięki osobowości prawnej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada swój własny majątek. Oznacza to, że po przekształceniu w spółkę z o.o. już nie ty jako przedsiębiorca, a spółka będzie odpowiedzialna za wszelkie zobowiązania. To z majątku spółki będą spłacane wszelkie długi. Dzięki temu można osiągnąć większe bezpieczeństwo finansowe i definitywnie oddzielić działania i zobowiązania prywatne od służbowych.

Co z zobowiązaniami zaciągniętymi przed przekształceniem w spółkę z o.o.? Będziesz za nie odpowiadać, ale solidarnie ze spółką. Ta zasada dotyczy wszystkich zobowiązań powstałych do 3 lat przed przekształceniem jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. Oznacza to, że spółka będzie mogła spłacić nawet całość Twojego długu powstałego w związku z prowadzoną przez Ciebie działalnością gospodarczą. Oczywiście dług musi powstać do trzech lat przed powstaniem  przekształconej spółki z o.o.

Mizińska - przekształcenie JDG w spółkę z o.o.

ZUS w spółce z o.o. a raczej jego brak… – zalety przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą wielu przedsiębiorców korzysta z tak zwanej ulgi na start. Oznacza to brak obowiązku opłacania ubezpieczeń społecznych, a składki ograniczają się tylko do zdrowotnych i to w wersji podstawowej. Możliwość korzystania z ulgi na start kończy się po pół roku od rozpoczęcia prowadzenia działalności. Przez 2 lata przedsiębiorca może płacić mały ZUS. Może też korzystać z rozwiązania jakim jest „mały ZUS+”. To wszystko oczywiście w zależności od przychodu generowanego przez naszą firmę. Jeśli w danym roku nasz przychód przekroczy określoną kwotę, będziemy zmuszeni opłacać ZUS w pełnej wysokości… i tu zaczynają się schody.

Nie każdy chce opłacać pełen ZUS. Nie każdy może sobie na to pozwolić choćby ze względu na wysokość składek. Część osób woli ubezpieczać się prywatnie, mogąc wybrać najbardziej konkurencyjną ofertę. Niestety, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą obowiązek opłacania składek ZUS jest nam niejako narzucony.

Przekształcając jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zostajemy zwolnieni z obowiązku wpłacania składek do ZUS. Dlaczego? Ani członkowie zarządu ani wspólnicy w spółce z o.o. nie są obowiązani do odprowadzania składek ZUS. Aby zostać objętym ubezpieczeniem ZUS wystarczy zatrudnić się w spółce na etat.

UWAGA! Zwolnienie z ZUS nie dotyczy niestety spółek jednoosobowych. Jeśli przekształcisz jednoosobową działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę z o.o. będzie spoczywał na Tobie obowiązek opłacania składek. Stracisz również możliwość korzystania z ulg przewidzianych przez ZUS.

Zasada kontynuacji, czyli co w JDG to w spółce z o.o.

Przed przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością dochodzi do tak zwanej sukcesji. Sukcesja to przejęcie ogółu praw i obowiązków podmiotu przekształcanego przez podmiot przekształcony. W tym wypadku przejęcie ogółu praw i obowiązków JDG przez spółkę z o.o. W związku z tym spółka wstępuje na miejsce jednoosobowej działalności gospodarczej. Przejmuje jej przywileje, ale też obowiązki. Jeśli przykładowo JDG wynajmowała lokal biurowy, po przekształceniu to spółka automatycznie staje się wynajmującym. Ten sam mechanizm dotyczy innych umów i zobowiązań. Również umów z pracownikami.

Co z pozwoleniami i koncesjami uzyskanymi przez moją działalność przed przekształceniem? – zalety przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Odnośnie zezwoleń, koncesji i ulg, które przed przekształceniem przysługiwały przedsiębiorcy prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą zastosowanie ma również opisana wyżej zasada. Koncesje, zezwolenia i ulgi udzielone na rzecz JDG obowiązują również nowo powstałą spółkę z o.o. Należy pamiętać, że obowiązują one na tych samych zasadach na jakich zostały udzielone JDG. Jeśli posiadamy koncesję, ulgę czy zezwolenie terminowe, po przekształceniu w spółkę z o.o. terminy nie ulegają zmianie.

Innymi słowy – jedyne co ulega zmianie to podmiot, któremu została udzielona koncesja, zezwolenie czy ulga. Zamiast jednoosobowej działalności gospodarczej stroną staje się przekształcona spółka z o.o. Nie musisz robić w tej kwestii absolutnie nic.

Pamiętaj o sobie

Każda forma prowadzenia działalności gospodarczej ma swoje wady i zalety. Część osób nie decyduje się na zmianę z obawy przed ewentualnymi pułapkami. Inni nie wiedzą nawet o możliwości przekształcania działalności.

Przed podjęciem decyzji o przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. pamiętaj, że na wszystko jest czas. Zmiany możesz dokonać w każdej chwili. Istotne, aby była to zmiana przemyślana, świadoma i korzystna. W związku z tym postaraj się zastanowić co daje Ci prowadzenie JDG, a co może dać Ci prowadzenie spółki z o.o. Odpowiedz sobie choćby na pytanie czy spółka z o.o. jest formą odpowiednią dla ciebie w kontekście prowadzonej działalności, jej skali i przychodów.

Nie bój się pytać.

Jeśli masz wątpliwości co do prowadzenia firmy w formie spółki z o.o. czy innej spółki, możesz poszukać odpowiedzi na blogu www.sprzedazudzialowwspolcezoo.pl. Chcesz skonsultować się w sprawie prowadzenia, przekształcenia czy założenia spółki? Zapraszam do kontaktu.

E-BOOK spółka z ograniczoną odpowiedzialnością adwokat Mizińska

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Adwokat Joanna Mizińska

Adwokat Joanna Mizińska

Od ponad 17 lat specjalizuje się w prawie spółek handlowych i prawie cywilnym. Specjalistka w zakresie obsługi prawnej transakcji kapitałowych, sprzedaży udziałów/akcji, fuzji, przejęć, przekształceń oraz transakcji na przedsiębiorstwie lub jego aktywach. Doradza także w sprawach związanych z bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych, głównie z sektora MŚP. Specjalistka w zakresie przygotowywania, negocjowania oraz wykonywania kontraktów i umów gospodarczych. Ponadto, zajmuje się obsługą prawną inwestycji w spółki, począwszy od negocjacji, przygotowywania projektów umów, aż do zamknięcia, jak również doradza przy wyjściu z inwestycji. Posiada doświadczenie w zakresie obsługi projektów związanych z pozyskiwaniem finansowania, w tym emisji obligacji i innych dłużnych papierów wartościowych.

Kontakt:

+48 668 017 220
j.mizinska@gm-legal.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Adwokat Joanna Mizińska

Jestem adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Jestem także autorką tego bloga.

Od kilkunastu lat zajmuję się tym prawem gospodarczym i prawem spółek handlowych oraz kontraktami i umowami gospodarczymi. Doradzam swoim Klientom jak najlepiej wynegocjować umowy, by uzyskać maksimum bezpieczeństwa prawnego

Pobierz bezpłatnie poradnik!

"Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o."

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o

Dołącz do mojej społeczności

Najpopularniejsze

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z prawem?

Zapisz się na newsletter

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o
Pobierz bezpłatnie e-booka!

Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o.?

Wpisz swój e-mail poniżej, by otrzymać link do bezpłatnego e-booka.

sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Pobierz bezpłatnie e-booka!

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Wpisz swój e-mail poniżej, by otrzymać link do bezpłatnego e-booka.