Spółka z o.o. w organizacji

spółka z o.o. w organizacji

Z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z o.o. w organizacji. Jest to zatem początkowa faza jej istnienia. Dopiero z dniem wpisania spółki do Krajowego Rejestru Sądowego przedsiębiorców staje się ona spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Co oznacza zawiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Od chwili zawiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sporządzenia umowy) ma ona już zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych oraz zdolność sądową i upadłościową. Co to oznacza? Spółka z o.o. w organizacji, posiadająca status ułomnej osoby prawnej, może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania pozywać i być pozywana.

Firma spółki z o.o. w organizacji powinna zawierać dodatkowe oznaczenie „w organizacji”.

PRZYKŁAD: W umowie spółki wspólnicy określili nazwę spółki jako „Kwiatkowscy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”. Do momentu wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców KRS należy używać nazwy „Kwiatkowscy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji”.

Spółka z o.o. – kto ją reprezentuje?

Spółkę z o.o. w organizacji reprezentuje się przez zarząd lub pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników. Wspólnicy spółki z o.o. w organizacji, którzy nie zostali powołani jako członkowie zarządu lub pełnomocnicy, nie mogą jej reprezentować.

Spółka z o.o. – kto odpowiada za zobowiązania?

Za zobowiązania spółki z o.o. w organizacji odpowiadają jednak solidarnie spółka i osoby, które działały w jej imieniu. Chodzi tu o osoby uprawnione do reprezentacji, a więc zarząd lub pełnomocnik powołany jednomyślną uchwałą wspólników.

Wpis do KRS

W momencie wpisu do KRS powstaje spółka z o.o. właściwa, której przysługują wówczas już wszystkie prawa i obowiązku nabyte przez spółkę w organizacji.

Funkcjonowanie spółki z o.o. w organizacji

Warto mieć na uwadze, że funkcjonowanie spółki z o.o. w organizacji ogranicza się w czasie. Spółka ta zobowiązuje się do złożenia wniosku o jej zarejestrowanie w KRS najpóźniej w terminie 6 miesięcy. Czas ten liczy się od dnia powstania spółki z o.o., czyli podpisania umowy.

Przeczytaj także:

Kiedy sąd może postanowić o zawieszeniu wspólnika w wykonywaniu jego praw udziałowych w spółce?

 

E-BOOK spółka z ograniczoną odpowiedzialnością adwokat Mizińska

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Adwokat Joanna Mizińska

Adwokat Joanna Mizińska

Od ponad 17 lat specjalizuje się w prawie spółek handlowych i prawie cywilnym. Specjalistka w zakresie obsługi prawnej transakcji kapitałowych, sprzedaży udziałów/akcji, fuzji, przejęć, przekształceń oraz transakcji na przedsiębiorstwie lub jego aktywach. Doradza także w sprawach związanych z bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych, głównie z sektora MŚP. Specjalistka w zakresie przygotowywania, negocjowania oraz wykonywania kontraktów i umów gospodarczych. Ponadto, zajmuje się obsługą prawną inwestycji w spółki, począwszy od negocjacji, przygotowywania projektów umów, aż do zamknięcia, jak również doradza przy wyjściu z inwestycji. Posiada doświadczenie w zakresie obsługi projektów związanych z pozyskiwaniem finansowania, w tym emisji obligacji i innych dłużnych papierów wartościowych.

Kontakt:

+48 668 017 220
j.mizinska@gm-legal.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Adwokat Joanna Mizińska

Jestem adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Jestem także autorką tego bloga.

Od kilkunastu lat zajmuję się tym prawem gospodarczym i prawem spółek handlowych oraz kontraktami i umowami gospodarczymi. Doradzam swoim Klientom jak najlepiej wynegocjować umowy, by uzyskać maksimum bezpieczeństwa prawnego

Pobierz bezpłatnie poradnik!

"Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o."

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o

Dołącz do mojej społeczności

Najpopularniejsze

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z prawem?

Zapisz się na newsletter

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Pobierz bezpłatnie e-booka!

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Wpisz swój e-mail poniżej, by otrzymać link do bezpłatnego e-booka.