udziały w spółce

Sam Kodeks Spółek Handlowych definiuje udziały w kilku znaczeniach. Za udziały w spółce uważa się ogół praw i obowiązków danego wspólnika wobec konkretnej spółki. Są podstawą bycia wspólnikiem w spółce. Ogół udziałów stanowi kapitał zakładowy spółki, tzn. powinny one odzwierciedlać wkłady, jakie wspólnicy wnieśli do spółki.

W pewnym uproszczeniu udział w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością można ująć jako ogół władzy w spółce oraz miara praw przysługujących wspólnikom. Na przykład w zakresie podziału dywidendy.

Udziały w spółce – rodzaje

Zasadniczo w spółce z o.o. pojawić się mogą dwa rodzaje udziałów: udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej. Gdy wspólnicy sporządzają umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wówczas podejmują decyzji o równości lub nierówności udziałów. Muszą wtedy także określić liczbę tych udziałów przypadających na jednego wspólnika. Jeżeli wspólnicy ustalą, że każdy z nich może posiadać tylko jeden udział, wówczas jego wartość może być nierówna. Z kolei w przypadku, gdy postanawiają, że wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, wtedy powinny one mieć wartość równą.

Pozycja w spółce

Na tym etapie wspólnicy może zadecydować o swojej pozycji w spółce. Jeżeli chciałby ją wzmocnić, wówczas powinien mieć minimum jeden udział posiadający wyższą wartość nominalną niż inni udziałowcy lub posiadać większą liczbę udziałów.

Wniesienie wkładu do spółki

Do powstania spółki wymagane jest wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego. Należy jednak odróżnić „objęcie” udziału od jego „pokrycia”.

Objęcie udziału jest oświadczeniem wspólnika w umowie spółki, że wyraża wolę na uczestniczenie w spółce i kreuje obowiązek wniesienia tego wkładu na pokrycie obejmowanych udziałów. Zaś obowiązek wniesienia wkładu na pokrycie udziału w spółce wspólnik realizuje, jeżeli przedmiot wkładu pozostaje do wyłącznej dyspozycji zarządu spółki.

Podsumowanie – udział w spółce

Reasumując udziały są związane z kapitałem zakładowym w spółce z o.o. i w związku z tym suma wartości nominalnej udziałów w spółce, musi zgadzać się z wysokością kapitału zakładowego.

Przeczytaj także:

Spółka z o.o. w organizacji 

Kapitał zakładowy w spółce

 

E-BOOK spółka z ograniczoną odpowiedzialnością adwokat Mizińska

 

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Adwokat Joanna Mizińska

Adwokat Joanna Mizińska

Od ponad 17 lat specjalizuje się w prawie spółek handlowych i prawie cywilnym. Specjalistka w zakresie obsługi prawnej transakcji kapitałowych, sprzedaży udziałów/akcji, fuzji, przejęć, przekształceń oraz transakcji na przedsiębiorstwie lub jego aktywach. Doradza także w sprawach związanych z bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych, głównie z sektora MŚP. Specjalistka w zakresie przygotowywania, negocjowania oraz wykonywania kontraktów i umów gospodarczych. Ponadto, zajmuje się obsługą prawną inwestycji w spółki, począwszy od negocjacji, przygotowywania projektów umów, aż do zamknięcia, jak również doradza przy wyjściu z inwestycji. Posiada doświadczenie w zakresie obsługi projektów związanych z pozyskiwaniem finansowania, w tym emisji obligacji i innych dłużnych papierów wartościowych.

Kontakt:

+48 668 017 220
j.mizinska@gm-legal.pl

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Adwokat Joanna Mizińska

Jestem adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Jestem także autorką tego bloga.

Od kilkunastu lat zajmuję się tym prawem gospodarczym i prawem spółek handlowych oraz kontraktami i umowami gospodarczymi. Doradzam swoim Klientom jak najlepiej wynegocjować umowy, by uzyskać maksimum bezpieczeństwa prawnego

Pobierz bezpłatnie poradnik!

"Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o."

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o

Dołącz do mojej społeczności

Najpopularniejsze

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z prawem?

Zapisz się na newsletter

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Pobierz bezpłatnie e-booka!

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Wpisz swój e-mail poniżej, by otrzymać link do bezpłatnego e-booka.