Kapitał zakładowy w spółce

kapitał zakładowy w spółce

Kapitał zakładowy w spółce, nazywany również założycielskim, jest to minimalny wkład właścicieli wnoszony przez wspólników spółki przy jej zakładaniu. Takie wkłady mogą przybrać postać zarówno pieniężną, jak i niepieniężną tzn. aportu, np. wierzytelności lub nieruchomości. W zależności od rodzaju spółki, ustawodawca przewidział różne minimalne wysokości kapitału zakładowego. Można wymienić:

  • 5 000 złotych w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
  • 50 000 złotych w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej;
  • 100 000 złotych w przypadki spółki akcyjnej.

Kapitał zakładowy  w spółce – pokrycie

W przypadku spółki z o.o. kapitał zakładowy od samego początku musi być pokryty w pełnej deklarowanej przez wspólników wysokości. Zaś w przypadku spółki akcyjnej oraz komandytowo-akcyjnej ustawodawca dopuścił częściowe pokrycie kapitału w wysokości ¼ deklarowanej wysokości kapitału zakładowego, wyznaczając jednocześnie odpowiednie terminy na pokrycie kapitału w całości.

Wysokość kapitału zakładowego można zmieniać w trakcie istnienia spółki, zarówno poprzez jego zwiększenie, jak i zmniejszenie.

Podwyższenie i obniżenie kapitału zakładowego

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może mieć miejsce bądź na podstawie zmiany umowy spółki, bądź na podstawie wcześniejszych postanowień tej umowy, w których przewidziane zostało podwyższenie w określonym czasie do określonej wysokości w określony sposób. Znowu obniżenie kapitału zakładowego może nastąpić tylko i wyłącznie na podstawie uchwały podjętej na zgromadzeniu wspólników, które może nastąpić poprzez:

  • zmniejszenie ilości udziałów lub,
  • obniżenie wartości nominalnej każdego udziału.

 

E-BOOK spółka z ograniczoną odpowiedzialnością adwokat Mizińska

Przeczytaj także:

Wartość nominalna w spółce

Spółka z o.o. w organizacji

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Adwokat Joanna Mizińska

Adwokat Joanna Mizińska

Od ponad 17 lat specjalizuje się w prawie spółek handlowych i prawie cywilnym. Specjalistka w zakresie obsługi prawnej transakcji kapitałowych, sprzedaży udziałów/akcji, fuzji, przejęć, przekształceń oraz transakcji na przedsiębiorstwie lub jego aktywach. Doradza także w sprawach związanych z bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych, głównie z sektora MŚP. Specjalistka w zakresie przygotowywania, negocjowania oraz wykonywania kontraktów i umów gospodarczych. Ponadto, zajmuje się obsługą prawną inwestycji w spółki, począwszy od negocjacji, przygotowywania projektów umów, aż do zamknięcia, jak również doradza przy wyjściu z inwestycji. Posiada doświadczenie w zakresie obsługi projektów związanych z pozyskiwaniem finansowania, w tym emisji obligacji i innych dłużnych papierów wartościowych.

Kontakt:

+48 668 017 220
j.mizinska@gm-legal.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Adwokat Joanna Mizińska

Jestem adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Jestem także autorką tego bloga.

Od kilkunastu lat zajmuję się tym prawem gospodarczym i prawem spółek handlowych oraz kontraktami i umowami gospodarczymi. Doradzam swoim Klientom jak najlepiej wynegocjować umowy, by uzyskać maksimum bezpieczeństwa prawnego

Pobierz bezpłatnie poradnik!

"Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o."

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o

Dołącz do mojej społeczności

Najpopularniejsze

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z prawem?

Zapisz się na newsletter

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Pobierz bezpłatnie e-booka!

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Wpisz swój e-mail poniżej, by otrzymać link do bezpłatnego e-booka.