Nowy Ład – co czeka spółki, a co indywidualnych przedsiębiorców?

Nowy polski ład

Niedawno rząd ogłosił założenia „Nowego Polskiego Ładu”. Ma on stanowić remedium na niekorzystne skutki pandemii COVID-19, a także szansę na rozwój polskiej gospodarki. Zapowiadany program ma wprowadzić zmiany także w funkcjonowaniu służby zdrowia i wiele innych. Na tą chwilę brakuje jednak podstawy, tj. jakiegokolwiek oficjalnego projektu wprowadzenia zapowiadanych zmian. Czy chociażby przewidywanego terminu rewolucyjnej nowelizacji. Nie dziwi więc fakt, że wielu indywidualnych przedsiębiorców obawia się zmian, w szczególności tych z zakresu prawa podatkowego. Zmiany wpłyną też chociażby pośrednio na funkcjonowanie wielu spółek.

Zastąpienie zryczałtowanej składki zdrowotnej – Nowy Ład

Jedną z zapowiadanych modyfikacji obecnych regulacji prawnych ma być zastąpienie zryczałtowanej składki zdrowotnej, składką w wysokości 9% dochodu. Tym samym, im wyższe dochody będą osiągane przed podatników, tym więcej będą oni płacić z tytułu składki zdrowotnej. Rząd tłumaczy, że w ten sposób system będzie bardziej sprawiedliwy niż dotychczas. Po wejściu w życie Polskiego Ładu, nie będzie już sytuacji, w której „za leczenie najbogatszych przedsiębiorców płacą prawie wyłącznie mali przedsiębiorcy i pracownicy”. Po nowelizacji przepisów składka zdrowotna będzie liczona proporcjonalnie od uzyskiwanych przez podatników dochodów. Co istotne, takiej składki nie będzie można już odliczyć od podatku. Dla wielu podatników będzie to oznaczało wyższy podatek.

„Ozusowanie” umów zlecenia – Nowy Ład

Kolejną propozycją jest „ozusowanie” umów zlecenia. Ma ono stanowić remedium na powszechność tzw. umów „śmieciówek” na polskim rynku pracy. Po znowelizowaniu obecnych przepisów zgodnie z założeniami „Polskiego Ładu”, od całości zarobków z umowy zlecenia będą potrącane składki na ubezpieczenia społeczne. Propozycja ta może być problematyczna zarówno dla przedsiębiorców zatrudniających takich pracowników, jak i dla samych osób podejmujących tego typu pracę. Dla tych pierwszych oznacza to wyższe koszty działalności, dla drugich mniejszą opłacalność zawierania kilku umów zlecenia. Umowy zlecenie są najczęściej kojarzone z ofertami pracy dla studentów. Ci z pewnością też stracą na projektowanych zmianach prawa. Jednak często tego typu umowy zawierają pracownicy etatowi, poza pracą na etacie. Ozusowanie umów zlecenia zmniejszy opłacalność takiej działalności.

Pozytywne zmiany?

Oczywiście, wśród zapowiadanych zmian pojawiły się też takie, które należy ocenić pozytywnie. Są to przede wszystkim:

  • planowany wzrost kwoty wolnej od podatku z 8.000 zł do 30.000 zł, a także
  • planowane podwyższenie progu podatkowego z 85.528 zł na 120.000 zł.

Jeśli finalnie ww. regulacje wejdą w życie, to osoby zarabiające minimalne wynagrodzenie za pracę unikną opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zapowiadane modyfikacje przepisów mają też dotyczyć m.in. uregulowania pracy zdalnej w Kodeksie Pracy, poprawy sytuacji mieszkaniowej na rynku krajowym, cyfryzacji procedur inwestycyjno-budowlanych i wielu innych aspektów. Warto więc zapoznać się z propozycjami rządu już teraz.

Podsumowanie – Nowy Ład

Zapewne wielu podatników szukając oszczędności podatkowych będzie zmuszonych do przeorganizowania swojej działalności po wejściu w życie „Polskiego Ładu”. Być może w takiej sytuacji to zmiana sposobu opodatkowania na rozliczenie ryczałtowe okaże się korzystna? Niewykluczone też, że planowane zmiany spowodują więcej przekształceń jednoosobowej działalności gospodarczej w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. A jakie działania podejmą osoby pracujące na kilku umowach zlecenia? Być może rozwiązaniem będzie założenie własnej działalności gospodarczej. Z pewnością w miarę upływu czasu pojawią się konkretniejsze propozycje legislacyjne. Jednak na razie jedyne co jest pewne, to wciąż niepewność co do zapowiadanych rewolucyjnych zmian.

Przeczytaj także:

Spółka z o.o. w organizacji

Nowy Polski Ład – istotne zmiany z punktu widzenia spółek

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Adwokat Joanna Mizińska

Adwokat Joanna Mizińska

Od ponad 17 lat specjalizuje się w prawie spółek handlowych i prawie cywilnym. Specjalistka w zakresie obsługi prawnej transakcji kapitałowych, sprzedaży udziałów/akcji, fuzji, przejęć, przekształceń oraz transakcji na przedsiębiorstwie lub jego aktywach. Doradza także w sprawach związanych z bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych, głównie z sektora MŚP. Specjalistka w zakresie przygotowywania, negocjowania oraz wykonywania kontraktów i umów gospodarczych. Ponadto, zajmuje się obsługą prawną inwestycji w spółki, począwszy od negocjacji, przygotowywania projektów umów, aż do zamknięcia, jak również doradza przy wyjściu z inwestycji. Posiada doświadczenie w zakresie obsługi projektów związanych z pozyskiwaniem finansowania, w tym emisji obligacji i innych dłużnych papierów wartościowych.

Kontakt:

+48 668 017 220
j.mizinska@gm-legal.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Adwokat Joanna Mizińska

Jestem adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Jestem także autorką tego bloga.

Od kilkunastu lat zajmuję się tym prawem gospodarczym i prawem spółek handlowych oraz kontraktami i umowami gospodarczymi. Doradzam swoim Klientom jak najlepiej wynegocjować umowy, by uzyskać maksimum bezpieczeństwa prawnego

Pobierz bezpłatnie poradnik!

"Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o."

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o

Dołącz do mojej społeczności

Najpopularniejsze

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z prawem?

Zapisz się na newsletter

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o
Pobierz bezpłatnie e-booka!

Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o.?

Wpisz swój e-mail poniżej, by otrzymać link do bezpłatnego e-booka.

sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Pobierz bezpłatnie e-booka!

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Wpisz swój e-mail poniżej, by otrzymać link do bezpłatnego e-booka.