Aniołowie biznesu – kto to taki?

aniołowie biznesu

Inwestycja w spółkę

Inwestycja w spółkę może powodować m.in. efekty synergii, np. Twój start-up i podmioty, w których zaangażowany jest inwestor lub sam inwestor mogą współpracować ze sobą. Redukując swoje koszty lub zwiększając obroty.

Inwestorami mogą być duże firmy, branżowe lub finansowe, ale mogą być nimi także osoby fizyczne, które inwestują zdecydowanie mniejsze kwoty od inwestorów instytucjonalnych, lecz poza kapitałem inwestują w spółki swoje doświadczenie i know-how. Te ostatnie podmioty to właśnie aniołowie biznesu (ang. business angels). Pamiętaj, że tego typu inwestorzy są zainteresowani zwykle podmiotami o dużym potencjalne wzrostu (np. w spółki z branży IT), z uwagi na to, że interesuje ich stopa zwrotu z inwestycji.

Może pozyskać anioła biznesu?

Aniołowie biznesu to zwykle inwestorzy private equity, którzy są zainteresowani projektami o dużym potencjale wzrostu. Czasem na bardzo początkowym etapie rozwoju.

Masz pomysł na bardzo innowacyjny biznes? Nie możesz znaleźć dofinansowania? Być może rozwiązaniem dla Ciebie byłoby pozyskanie Anioła Biznesu. Musisz pamiętać, że inwestują oni albo w formie długu (np. w formie obligacji), albo poprzez objęcie nowoemitowanych udziałów (czy akcji).

Co istotne jednak, mogą zainwestować w Twoją firmę mniejsze niż duże fundusze private equity kwotę (zwykle, jak wyliczono miedzy 25.000 a 400.000 EURO). Co jest istotne dla mniejszych firm lub tych na początkowym etapie rozwoju.

Ważne dla Ciebie może być także to, że Aniołowie Biznesu zwykle są zainteresowani osobistym udziałem w spółce. Czy to w ramach zarządu czy rady nadzorczej. Dla Twojej spółki może to mieć istotne znaczenie – uzyskujesz dodatkową wartość w postaci doświadczenia, know-how swojego inwestora.

Aniołowie Biznesu skupiają się – czy też inaczej mówiąc – działają w taki mniej formalny sposób, skupiając się np. w tzw. business angels networks. Czy różnego rodzaju platformach pełniących funkcję łączników pomiędzy spółkami zainteresowanymi pozyskaniem inwestora a inwestorami, którzy mogą pełnić role anioła biznesu.

Przeczytaj także inne wpisy:

Przekształcenie działalności w spółkę z o.o. – jak to zrobić?

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Adwokat Joanna Mizińska

Adwokat Joanna Mizińska

Od ponad 17 lat specjalizuje się w prawie spółek handlowych i prawie cywilnym. Specjalistka w zakresie obsługi prawnej transakcji kapitałowych, sprzedaży udziałów/akcji, fuzji, przejęć, przekształceń oraz transakcji na przedsiębiorstwie lub jego aktywach. Doradza także w sprawach związanych z bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych, głównie z sektora MŚP. Specjalistka w zakresie przygotowywania, negocjowania oraz wykonywania kontraktów i umów gospodarczych. Ponadto, zajmuje się obsługą prawną inwestycji w spółki, począwszy od negocjacji, przygotowywania projektów umów, aż do zamknięcia, jak również doradza przy wyjściu z inwestycji. Posiada doświadczenie w zakresie obsługi projektów związanych z pozyskiwaniem finansowania, w tym emisji obligacji i innych dłużnych papierów wartościowych.

Kontakt:

+48 668 017 220
j.mizinska@gm-legal.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Adwokat Joanna Mizińska

Jestem adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Jestem także autorką tego bloga.

Od kilkunastu lat zajmuję się tym prawem gospodarczym i prawem spółek handlowych oraz kontraktami i umowami gospodarczymi. Doradzam swoim Klientom jak najlepiej wynegocjować umowy, by uzyskać maksimum bezpieczeństwa prawnego

Pobierz bezpłatnie poradnik!

"Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o."

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o

Dołącz do mojej społeczności

Najpopularniejsze

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z prawem?

Zapisz się na newsletter

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Pobierz bezpłatnie e-booka!

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Wpisz swój e-mail poniżej, by otrzymać link do bezpłatnego e-booka.