Na czym polega klauzula drag along right?

drag along right

Zabezpieczenie interesów w transakcjach M&A czy umowach inwestycyjnych

Jakiś czas temu tematykę czym jest klauzula drag along podejmowałam w artykule pt. Kilka słów o drag along right… Przy negocjacji umowy inwestycyjnej dla mojego Klienta temat wrócił więc postanowiłam nieco go przypomnieć.

Pamiętaj, że w transakcjach M&A czy umowach inwestycyjnych jest już standardem, że tego tupu klauzule są zamieszczane w umowach sprzedaży udziałów (zwłaszcza, gdy nie sprzedajesz 100 % udziałów, a jedynie część). Pamiętaj także, że klauzula drag along right – obok klauzuli liquidation preference – będzie z Twojej perspektywy bardzo ważna w funkcjonowaniu Twojej spółki/start-upu.

Pozyskując kapitał do spółki w fazie wzrostu (start-up lub seed) inwestorzy, wkładający do takiej spółki swój kapitał. Będą zdecydowanie zainteresowani zabezpieczeniem swoich interesów oraz uzyskaniem wpływu na to, kiedy i jaki pakiet udziałów może być przedmiotem zbycia, w momencie gdy podejmą decyzję o wyjściu z inwestycji (to tzw. wyjście kapitałowe).

Na czym polega więc klauzula drag along?

Klauzula drag along polega na tym, że w momencie kiedy jeden ze wspólników, głównie inwestor (wspólnik uprzywilejowany) będzie chciał wyjść ze spółki i sprzedać swoje udziały, jest on w stanie niejako „wymusić” na pozostałych wspólnikach, by przyłączyli się do takiej sprzedaży. A więc sprzedali w ramach takiej transakcji także swoje udziały na warunkach na jakich sprzedaje je inwestor uprzywilejowany. Mówi się czasami o tym prawie, że jest to prawo przyciągnięcia.

Przykład:

Zawarłeś uprzednio umowę inwestycyjną i w Twojej spółce masz pakiet 51 % udziału w kapitale. A inwestor którego pozyskałeś ma 49 %. Inwestor zainteresował się wyjściem, po np. 3 latach i chce z tej inwestycji uzyskać określoną stopę zwrotu. Inwestor ten znajduje zainteresowanego, ale zainteresowany chce nabyć pakiet większościowy, np. 100 %. W takiej sytuacji, inwestor może skorzystać z takiego prawa drag along. I zażądać od Ciebie żebyś sprzedał wszystkie swoje udziały na jakich on je sprzedaje.

Gdzie mogą pojawić się problemy?

Musisz zwrócić szczególną uwagę na to, od jakiego momentu takie prawo może być wykonywane przez wspólnika uprzywilejowanego. Spółka dopiero buduje swoją wartość. Ważne, aby takie prawo mogło się realizować dopiero po pewnym okresie czasu od dnia inwestycji.

Należy zwrócić uwagę także na wycenę spółki

Transakcja w ramach drag along odbywa się na zasadach i na warunkach (w tym także po cenie) na jakich sprzedaje swoje udziały wspólnik uprzywilejowany. Dodatkowo dochodzi zwykle do tego klauzula liquidation preference. Która dodatkowo, razem z klauzulą drag along) wpływa w oczywisty sposób na to ile pieniędzy ze sprzedaży należących do Ciebie udziałów w spółce rzeczywiście uzyskasz.

Postaram się podjąć ten temat jeszcze w niejednym wpisie ponieważ jest wiele tutaj kwestii, na które należy zwrócić uwagę.

 

E-BOOK spółka z ograniczoną odpowiedzialnością adwokat Mizińska

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Adwokat Joanna Mizińska

Adwokat Joanna Mizińska

Od ponad 17 lat specjalizuje się w prawie spółek handlowych i prawie cywilnym. Specjalistka w zakresie obsługi prawnej transakcji kapitałowych, sprzedaży udziałów/akcji, fuzji, przejęć, przekształceń oraz transakcji na przedsiębiorstwie lub jego aktywach. Doradza także w sprawach związanych z bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych, głównie z sektora MŚP. Specjalistka w zakresie przygotowywania, negocjowania oraz wykonywania kontraktów i umów gospodarczych. Ponadto, zajmuje się obsługą prawną inwestycji w spółki, począwszy od negocjacji, przygotowywania projektów umów, aż do zamknięcia, jak również doradza przy wyjściu z inwestycji. Posiada doświadczenie w zakresie obsługi projektów związanych z pozyskiwaniem finansowania, w tym emisji obligacji i innych dłużnych papierów wartościowych.

Kontakt:

+48 668 017 220
j.mizinska@gm-legal.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Adwokat Joanna Mizińska

Jestem adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Jestem także autorką tego bloga.

Od kilkunastu lat zajmuję się tym prawem gospodarczym i prawem spółek handlowych oraz kontraktami i umowami gospodarczymi. Doradzam swoim Klientom jak najlepiej wynegocjować umowy, by uzyskać maksimum bezpieczeństwa prawnego

Pobierz bezpłatnie poradnik!

"Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o."

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o

Dołącz do mojej społeczności

Najpopularniejsze

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z prawem?

Zapisz się na newsletter

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Pobierz bezpłatnie e-booka!

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Wpisz swój e-mail poniżej, by otrzymać link do bezpłatnego e-booka.