Zabezpieczenie interesów w transakcjach M&A czy umowach inwestycyjnych
Jakiś czas temu tematykę czym jest klauzula drag along podejmowałam w artykule pt. Kilka słów o drag along right… Przy negocjacji umowy inwestycyjnej dla mojego Klienta temat wrócił więc postanowiłam nieco go przypomnieć.
Pamiętaj, że w transakcjach M&A czy umowach inwestycyjnych jest już standardem, że tego tupu klauzule są zamieszczane w umowach sprzedaży udziałów (zwłaszcza, gdy nie sprzedajesz 100 % udziałów, a jedynie część). Pamiętaj także, że klauzula drag along right – obok klauzuli liquidation preference – będzie z Twojej perspektywy bardzo ważna w funkcjonowaniu Twojej spółki/start-upu.
Pozyskując kapitał do spółki w fazie wzrostu (start-up lub seed) inwestorzy, wkładający do takiej spółki swój kapitał. Będą zdecydowanie zainteresowani zabezpieczeniem swoich interesów oraz uzyskaniem wpływu na to, kiedy i jaki pakiet udziałów może być przedmiotem zbycia, w momencie gdy podejmą decyzję o wyjściu z inwestycji (to tzw. wyjście kapitałowe).
Na czym polega więc klauzula drag along?
Klauzula drag along polega na tym, że w momencie kiedy jeden ze wspólników, głównie inwestor (wspólnik uprzywilejowany) będzie chciał wyjść ze spółki i sprzedać swoje udziały, jest on w stanie niejako „wymusić” na pozostałych wspólnikach, by przyłączyli się do takiej sprzedaży. A więc sprzedali w ramach takiej transakcji także swoje udziały na warunkach na jakich sprzedaje je inwestor uprzywilejowany. Mówi się czasami o tym prawie, że jest to prawo przyciągnięcia.
Przykład:
Zawarłeś uprzednio umowę inwestycyjną i w Twojej spółce masz pakiet 51 % udziału w kapitale. A inwestor którego pozyskałeś ma 49 %. Inwestor zainteresował się wyjściem, po np. 3 latach i chce z tej inwestycji uzyskać określoną stopę zwrotu. Inwestor ten znajduje zainteresowanego, ale zainteresowany chce nabyć pakiet większościowy, np. 100 %. W takiej sytuacji, inwestor może skorzystać z takiego prawa drag along. I zażądać od Ciebie żebyś sprzedał wszystkie swoje udziały na jakich on je sprzedaje.
Gdzie mogą pojawić się problemy?
Musisz zwrócić szczególną uwagę na to, od jakiego momentu takie prawo może być wykonywane przez wspólnika uprzywilejowanego. Spółka dopiero buduje swoją wartość. Ważne, aby takie prawo mogło się realizować dopiero po pewnym okresie czasu od dnia inwestycji.
Należy zwrócić uwagę także na wycenę spółki
Transakcja w ramach drag along odbywa się na zasadach i na warunkach (w tym także po cenie) na jakich sprzedaje swoje udziały wspólnik uprzywilejowany. Dodatkowo dochodzi zwykle do tego klauzula liquidation preference. Która dodatkowo, razem z klauzulą drag along) wpływa w oczywisty sposób na to ile pieniędzy ze sprzedaży należących do Ciebie udziałów w spółce rzeczywiście uzyskasz.
Postaram się podjąć ten temat jeszcze w niejednym wpisie ponieważ jest wiele tutaj kwestii, na które należy zwrócić uwagę.