Kogo dotyczy zobowiązanie?
Zobowiązanie takie jest zaciągane także przez akcjonariuszy spółki, która debiutuje na giełdzie papierów wartościowych (IPO) .
Co oznacza klauzula lock up?
Klauzula lock up oznacza, że udziałowcy czy akcjonariusze zobowiązują się przez wskazany w umowie okres czasu nie zbywać udziałów (akcji) w spółce. Zwykle zobowiązanie takie jest zaciągane przez istotnych dla danego biznesu udziałowców (akcjonariuszy) – zwykle założycieli, rzadziej przez inwestorów finansowych.
Cel zobowiązania
Celem zobowiązania do tego, aby przez wskazany w umowie inwestycyjnej okres czasu nie zbywać udziałów (akcji) w spółce jest to, aby nowi inwestorzy inwestujący w spółkę mieli pewność, że kluczowi dla jej funkcjonowania udziałowcy (akcjonariusze) pozostaną w spółce po inwestycji, przez wskazany okres czasu. Możliwe jest również przeniesienie tego typu zapisów do umowy spółki.
Lock up jest jednym ze sposobów ograniczenia zbywalności udziałów w spółce, ale nie jedynym
Wśród innych sposobów ograniczenia zbywalności udziałów w spółce są:
- wprowadzenie do umowy inwestycyjnej klauzuli prawa pierwokupu, czy prawa pierwszeństwa (o tych mechanizmach była mowa w artykule pt. Jeszcze o prawie pierwokupu udziałów)
- klauzula drag along (była o niej mowa w artykule pt. Kilka słów o drag along right…)
- klauzula tag along
- czy opcje (put, cal).
Podsumowanie
Wszystkie wskazane przeze mnie dzisiaj mechanizmy mają jeden główny cel – stworzyć mechanizm zabezpieczający inwestorów inwestujących w spółkę, której jesteś udziałowcem.
2 odpowiedzi
Właśnie dzięki takim blogom jak ten, sam zaczynam rozważać założenie jednego. Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję 🙂 zapraszam do lektury 🙂