Klauzula lock up – co to takiego

Kogo dotyczy zobowiązanie?

Zobowiązanie takie jest zaciągane także przez akcjonariuszy spółki, która debiutuje na giełdzie papierów wartościowych (IPO) .

Co oznacza klauzula lock up?

Klauzula lock up oznacza, że udziałowcy czy akcjonariusze zobowiązują się przez wskazany w umowie okres czasu nie zbywać udziałów (akcji) w spółce. Zwykle zobowiązanie takie jest zaciągane przez istotnych dla danego biznesu udziałowców (akcjonariuszy) – zwykle założycieli, rzadziej  przez inwestorów finansowych.

Cel zobowiązania

Celem zobowiązania do tego, aby przez wskazany w umowie inwestycyjnej okres czasu nie zbywać udziałów (akcji) w spółce jest to, aby nowi inwestorzy inwestujący w spółkę mieli pewność, że kluczowi dla jej funkcjonowania udziałowcy (akcjonariusze) pozostaną w spółce po inwestycji, przez wskazany okres czasu. Możliwe jest również przeniesienie tego typu zapisów do umowy spółki.

Lock up jest jednym ze sposobów ograniczenia zbywalności udziałów w spółce, ale nie jedynym

Wśród innych sposobów ograniczenia zbywalności udziałów w spółce są:

Podsumowanie

Wszystkie wskazane przeze mnie dzisiaj mechanizmy mają jeden główny cel – stworzyć mechanizm zabezpieczający inwestorów inwestujących w spółkę, której jesteś udziałowcem.

 

E-BOOK spółka z ograniczoną odpowiedzialnością adwokat Mizińska

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Adwokat Joanna Mizińska

Adwokat Joanna Mizińska

Od ponad 17 lat specjalizuje się w prawie spółek handlowych i prawie cywilnym. Specjalistka w zakresie obsługi prawnej transakcji kapitałowych, sprzedaży udziałów/akcji, fuzji, przejęć, przekształceń oraz transakcji na przedsiębiorstwie lub jego aktywach. Doradza także w sprawach związanych z bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych, głównie z sektora MŚP. Specjalistka w zakresie przygotowywania, negocjowania oraz wykonywania kontraktów i umów gospodarczych. Ponadto, zajmuje się obsługą prawną inwestycji w spółki, począwszy od negocjacji, przygotowywania projektów umów, aż do zamknięcia, jak również doradza przy wyjściu z inwestycji. Posiada doświadczenie w zakresie obsługi projektów związanych z pozyskiwaniem finansowania, w tym emisji obligacji i innych dłużnych papierów wartościowych.

Kontakt:

+48 668 017 220
j.mizinska@gm-legal.pl

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Adwokat Joanna Mizińska

Jestem adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Jestem także autorką tego bloga.

Od kilkunastu lat zajmuję się tym prawem gospodarczym i prawem spółek handlowych oraz kontraktami i umowami gospodarczymi. Doradzam swoim Klientom jak najlepiej wynegocjować umowy, by uzyskać maksimum bezpieczeństwa prawnego

Pobierz bezpłatnie poradnik!

"Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o."

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o

Dołącz do mojej społeczności

Najpopularniejsze

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z prawem?

Zapisz się na newsletter

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.