Wejście inwestora do spółki a sprzedaż udziałów

wejście inwestora do spółki

Twoja Spółka też jest na etapie myślenia o pozyskaniu inwestora

Pomyślałam, że warto temat jakim jest wejście inwestora do spółki rozwinąć na blogu “Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.”. Może Twoja Spółka jest akurat na etapie, gdy myślisz o pozyskaniu inwestora.

Odpowiadając krótko na pytanie, czy negocjując inwestycję inwestora do spółki możliwe jest jednoczesne negocjowanie zbycia części posiadanych udziałów przez dotychczasowych udziałowców? To odpowiedź na to pytanie jest, jak najbardziej twierdząca. Co więcej, sytuacja taka jest często spotykana w praktyce.

Inwestor na początkowym etapie rozwoju Spółki

Rozważając wejście inwestora do spółki na początkowym etapie jej rozwoju, pamiętaj, że inwestorowi  zależeć będzie na tym, abyś pozostał wspólnikiem w spółce. Bo to Ty jako jej założyciel czy pomysłodawca najlepiej wiesz, jak ten biznes prowadzić i skalować. Inwestor angażuje swojej fundusze w Twój pomysł i Twój podmiot. Wierząc, że pozostaniesz w Spółce i będziesz pracował na wzrost jej wartości.

Inwestor z reguły zmierza  do tego, aby po pewnym okresie czasu sprzedać swoje udziały i uzyskać satysfakcjonującą cenę.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby na etapie negocjowania z inwestorem jego wejścia kapitałowego, pewien, niewielki pakiet Twoich udziałów został zbyty na rzecz inwestora, a Ty uzyskał cenę z ich sprzedaży.

W takiej sytuacji kwota inwestycji rozbija się na dwie transze:

  • na umowę sprzedaży udziałów oraz
  • na transzę związaną z wejściem kapitałowym inwestora do spółki.

Wejście kapitałowe odbywa się zwykle w drodze podwyższenia kapitału zakładowego spółki

W zależności od wyceny i ustalonego udziału inwestora w kapitale zakładowym, część kwoty inwestycji jest przeznaczana jako wartość podwyższenia kapitału zakładowego, a pozostała część jako aggio emisyjne, które zasila kapitał zapasowy. Inwestor obejmuje nowowyemitowane dla niego udziały i je pokrywa gotówką.

Dodatkowo,  negocjowana jest umowa sprzedaży jakiegoś niewielkiego pakietu udziałów z założycielami. Dzięki temu założyciele są w stanie w części uzyskać środki dla siebie.

O czym warto pamiętać?

Pamiętaj jednak, że nie jest to najlepszy moment, aby wyzbywać się większego pakietu udziałów. Albo zbywasz udziały i uzyskujesz za swój pakiet satysfakcjonującą Cię kwotę, albo zostajesz w Spółce i pracujesz na jej wartość. Mając na uwadze to, że w przyszłości sprzedasz udziały po wyższej wycenie.

Umowa inwestycyjna w takim wypadku szczegółowo określi sposób inwestycji, udział poszczególnych wspólników w kapitale zakładowym i głosach. A także zapewni zobowiązanie dotychczasowych wspólników do dalszego działania w ramach spółki. To już jednak temat na kolejny wpis.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczona odpowiedzialnością – krok po kroku


E-BOOK spółka z ograniczoną odpowiedzialnością adwokat Mizińska

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Adwokat Joanna Mizińska

Adwokat Joanna Mizińska

Od ponad 17 lat specjalizuje się w prawie spółek handlowych i prawie cywilnym. Specjalistka w zakresie obsługi prawnej transakcji kapitałowych, sprzedaży udziałów/akcji, fuzji, przejęć, przekształceń oraz transakcji na przedsiębiorstwie lub jego aktywach. Doradza także w sprawach związanych z bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych, głównie z sektora MŚP. Specjalistka w zakresie przygotowywania, negocjowania oraz wykonywania kontraktów i umów gospodarczych. Ponadto, zajmuje się obsługą prawną inwestycji w spółki, począwszy od negocjacji, przygotowywania projektów umów, aż do zamknięcia, jak również doradza przy wyjściu z inwestycji. Posiada doświadczenie w zakresie obsługi projektów związanych z pozyskiwaniem finansowania, w tym emisji obligacji i innych dłużnych papierów wartościowych.

Kontakt:

+48 668 017 220
j.mizinska@gm-legal.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Adwokat Joanna Mizińska

Jestem adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Jestem także autorką tego bloga.

Od kilkunastu lat zajmuję się tym prawem gospodarczym i prawem spółek handlowych oraz kontraktami i umowami gospodarczymi. Doradzam swoim Klientom jak najlepiej wynegocjować umowy, by uzyskać maksimum bezpieczeństwa prawnego

Pobierz bezpłatnie poradnik!

"Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o."

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o

Dołącz do mojej społeczności

Najpopularniejsze

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z prawem?

Zapisz się na newsletter

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Pobierz bezpłatnie e-booka!

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Wpisz swój e-mail poniżej, by otrzymać link do bezpłatnego e-booka.