Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością – krok po kroku

Z czym się wiąże pozyskanie inwestora

Pozyskanie inwestora wiązać się będzie z podwyższeniem kapitału zakładowego przez spółkę. Inwestor zasadniczo będzie zainteresowany tym, by zainwestowane przez niego pieniądze pozostały w spółce i pracowały na jej dalszy wzrost. Zwykle jednak przy takiej okazji dochodzi do częściowej sprzedaży udziałów w spółce. Czemu? Bo zwykle wspólnicy chcą już na tym etapie odzyskać część zainwestowanych przez siebie środków, a może mają jeszcze pomysł na inny biznes lub inny pomysł na dalsze życie. A może Twoja spółka jest już na takim etapie, że chcesz ją w całości “oddać” w inne ręce, a sam cieszyć się perspektywą spokojnego życia?

Procedura związana z wejściem Inwestora do spółki z  ograniczoną odpowiedzialnością

W obu ww. przypadkach procedura związana z wejściem Inwestora do spółki z  ograniczoną odpowiedzialnością wygląda podobnie. A więc przedstawiam Tobie kolejne kroki z tym związane.

  1. Pierwszy etap to podpisanie przez strony umowy NDA (ang. non disclosure agreement) czyli umowy o zachowaniu poufności. W biznesie wszytko musi być możliwie bezpieczne – bez NDA nie możemy rozmawiać o rzeczach istotnych dla sprzedaży udziałów w spółce z ograniczona odpowiedzialnością (o umowie o zachowaniu poufności była już mowa na blogu tutaj, tutaj i tutaj) – pamiętaj o tym!
  2. Kolejny krok to podpisanie przez przyszłe strony transakcji (Ciebie jako Wspólnika oraz potencjalnego kupującego – czyli Inwestora) listu intencyjnego, zwanego tez term sheetem. To tutaj ustalisz ramy, kluczowe warunki przyszłej transakcji sprzedaży udziałów w Twojej spółce.
  3. Kolejny etap to due dilligence czyli audyt prawny, zapewne połączony z  audytem podatkowym, finansowym i innym – w zależności od tego czego oczekuje Inwestor. O audycie prawnym troche już było mowy na moim blogu więc proszę zerknij tutaj 🙂
  4. Kolejny etap to negocjacje umowy.  Może to być albo umowa inwestycyjna (to w razie gdy nie wychodzisz ze spółki lecz pozyskujesz dla niej Inwestora), lub umowa sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zwanej tez SPA (ang: share purchase agreement). W pewnych sytuacjach może pojawić się konieczność rozdzielenia tego etapu na dwa osobne (proszę zerknij tutaj).
  5. kolejny etap to wykonywanie umowy inwestycyjnej lub SPA i doprowadzenie do tzw. closingu – czyli Zamknięcia. Brzmi może niezrozumiale, ale chodzi o to, że w umowie inwestycyjnej czy umowie sprzedaży zapewne pojawią się warunki, od których uzależnione jest finalne nabycie udziałów przez inwestora (takimi warunkami może być np. uzyskanie określonych zaświadczeń z Urzędu Skarbowego, brak zaległości czy zobowiązań ponad pewną kwotą, wykazanie, że została podpisana umowa z podmiotem, z którym toczyły się negocjacje na etapie ustalania zapisów umowy inwestycyjnej czy np. podjęcie określonej uchwały, a nawet czasami warunkiem takim jest rejestracja określonych zmian w umowie spółce).
  6. Ostatni etap to tzw. closing czyli zamknięcie transakcji i przejście udziałów na nabywcę. Zwykle w tym momencie płatność za udziały jest zwalniana na Twoją rzecz 🙂

Podsumowanie

Każdy z przedstawionych przeze mnie etapów procedury związanej z wejściem Inwestora do spółki z  ograniczoną odpowiedzialnością, wymaga od Ciebie jako sprzedającego uwagi i staranności. Wymaga także wiedzy, gdzie mogą pojawić się istotne ryzyka, które mogą zaważyć na bezpieczeństwie prawnym transakcji. Na niniejszym blogu sprzedazudzialowwspolcezoo.pl dedykowanym dla wspólników zbywających swój udział w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz inwestorów będę starała się te ryzyka pokazywać i objaśniać jak sprawnie i skutecznie przeprowadzić całą procedurę sprzedaży udziałów w spółce z o.o. krok po kroku. Zapraszam do śledzenia wpisów.

 

E-BOOK spółka z ograniczoną odpowiedzialnością adwokat Mizińska

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Adwokat Joanna Mizińska

Adwokat Joanna Mizińska

Od ponad 17 lat specjalizuje się w prawie spółek handlowych i prawie cywilnym. Specjalistka w zakresie obsługi prawnej transakcji kapitałowych, sprzedaży udziałów/akcji, fuzji, przejęć, przekształceń oraz transakcji na przedsiębiorstwie lub jego aktywach. Doradza także w sprawach związanych z bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych, głównie z sektora MŚP. Specjalistka w zakresie przygotowywania, negocjowania oraz wykonywania kontraktów i umów gospodarczych. Ponadto, zajmuje się obsługą prawną inwestycji w spółki, począwszy od negocjacji, przygotowywania projektów umów, aż do zamknięcia, jak również doradza przy wyjściu z inwestycji. Posiada doświadczenie w zakresie obsługi projektów związanych z pozyskiwaniem finansowania, w tym emisji obligacji i innych dłużnych papierów wartościowych.

Kontakt:

+48 668 017 220
j.mizinska@gm-legal.pl

4 odpowiedzi

  1. Szanowna Pani Mecenas
    Oczywiście ma Pani 100% racji, że każdy etap wymaga uwagi i staranności.
    Oczywiście procedura może być mniej lub bardziej skomplikowana i mieć więcej niż mniej etapów.
    Mogą się pojawić np. zobowiązania inwestycyjne itp.
    Ale pokazany przez Panią model może służyć jako modelowy.
    Pozwolę sobie tylko dodać, że każda z umów musi być zawarta w odpowiedniej formie.
    W jakiej to już na pewno będzie tematem innego Pani postu 🙂
    Pozdrawiam serdecznie
    Paweł Ludwiczak
    Ps. Powoli Pani artykuły układają się w materiał na ciekawą książkę lub poradnik 🙂

    1. Dziękuję Panie Pawle za komentarz. tak to już jest, że najpier trzeba poznać model a potem świadomie czynić w nim wyłomy, prawda? A poradnik już jest 🙂 zapraszam do pobrania. Pozdrawiam ciepło JM

      1. Pani Joanno

        Czynić wyłomy albo rozbudowywać 🙂 I ważne jak Pani napisała by CZYNIĆ TO ŚWIADOMIE

        Jak już kiedyś rozmawialiśmy zawsze model trzeba dostosować do stanu faktycznego i prawnego oraz potrzeb klienta 🙂

        Czyli jestem PROROKIEM 🙂
        A poradnik z chęcią przejrzę choćby po to by porównać doświadczenia 🙂

        Pozdrawiam serdecznie
        PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Adwokat Joanna Mizińska

Jestem adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Jestem także autorką tego bloga.

Od kilkunastu lat zajmuję się tym prawem gospodarczym i prawem spółek handlowych oraz kontraktami i umowami gospodarczymi. Doradzam swoim Klientom jak najlepiej wynegocjować umowy, by uzyskać maksimum bezpieczeństwa prawnego

Pobierz bezpłatnie poradnik!

"Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o."

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o

Dołącz do mojej społeczności

Najpopularniejsze

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z prawem?

Zapisz się na newsletter

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Pobierz bezpłatnie e-booka!

Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Wpisz swój e-mail poniżej, by otrzymać link do bezpłatnego e-booka.