Kiedy należy zrobić audyt spółki?

Skutek jakim jest satysfakcjonujący wynik audytu prawnego

Co do zasady, w każdej umowie typu M&A inwestorzy zastrzegają sobie jako warunek dojścia transakcji do skutku satysfakcjonujący wynik audytu prawnego.

Oczywiście takie sformułowanie jest bardzo ocenne i bardzo często (zwłaszcza przy mniejszych transakcjach) może stanowić łatwy sposób dla “wycofania się” z takiej umowy przez inwestora. W przypadku większych inwestorów bardzo trudno będzie wprowadzić zapisy ograniczające uznaniowość takiego warunku, ale nie jest to niemożliwe. W przypadku mniejszych transakcji istnieje możliwość doprecyzowania tego warunku, tak by zminimalizować lub ograniczyć ryzyko wykorzystania go przez jedną ze stron na swoją korzyść.

W jakich innych przypadkach taki audyt powinien być wykonany?

Z mojej praktyki i wieloletniego doświadczenia wynika, że audyt taki powinien zostać przeprowadzony w każdej sytuacji, w której kupujesz udziały w spółce. Jeśli do danej transakcji zamiast zakładać nową spółkę kupujesz udziały w istniejącym podmiocie konieczne jest sprawdzenie, czy aby na pewno z nabyciem udziałów w takim podmiocie nie wiążą się żadne ryzyka prawne.

Inna sytuacja, w której rekomendowałabym zrobienie audytu, tak dla przysłowiowego świętego spokoju – to zmiana w zarządzie spółki. Zwłaszcza dotyczy to sytuacji, w której  zmiana następuje w sytuacji konfliktowej. Zmienił się zarząd i zostałeś wybrany do nowego składu zarządu? Może dobrze byłoby zweryfikować zastany stan prawny i sprawdzić, co wymaga zmiany lub udoskonalenia, z jakimi problemami spółka będzie musiała się zmierzyć…

Kupujesz nieruchomość lub przedsiębiorstwo?

Pamiętaj także, że audyt może dotyczyć również wybranej grupy składników majątkowych. W przypadku kiedy kupujesz nieruchomość lub przedsiębiorstwo, abyś miał pewność, że wszystko z nimi jest w porządku i nie spowodują one po Twojej stronie w przyszłości istotnych ryzyk prawnych, dobrze byłoby przed zawarciem takiej transakcji wykonać audyt.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


 

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Adwokat Joanna Mizińska

Adwokat Joanna Mizińska

Od ponad 17 lat specjalizuje się w prawie spółek handlowych i prawie cywilnym. Specjalistka w zakresie obsługi prawnej transakcji kapitałowych, sprzedaży udziałów/akcji, fuzji, przejęć, przekształceń oraz transakcji na przedsiębiorstwie lub jego aktywach. Doradza także w sprawach związanych z bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych, głównie z sektora MŚP. Specjalistka w zakresie przygotowywania, negocjowania oraz wykonywania kontraktów i umów gospodarczych. Ponadto, zajmuje się obsługą prawną inwestycji w spółki, począwszy od negocjacji, przygotowywania projektów umów, aż do zamknięcia, jak również doradza przy wyjściu z inwestycji. Posiada doświadczenie w zakresie obsługi projektów związanych z pozyskiwaniem finansowania, w tym emisji obligacji i innych dłużnych papierów wartościowych.

Kontakt:

+48 668 017 220
j.mizinska@gm-legal.pl

2 odpowiedzi

 1. Szanowna Pani Mecenas 🙂

  Pozwolę sobie dodać tylko jedną uwagę. Zawsze warto zrobić audyt uzupełniający w momencie gdy negocjacje się przeciągają. Pozwoli to zaktualizować wiedzę przed podpisaniem umowy.

  Natomiast apropo audytu przy zmianie Zarządu. To warto się zastanowić czy zrobić to zlecając na zewnątrz czy w ramach organizacji. Mi z praktyki wynika, że w 99% przypadków jest to zlecane na zewnątrz.

  Z poważaniem,
  Paweł Ludwiczak

  1. Miło Pana widzieć Panie Pawle 🙂 Nie mogę się nie zgodzić z Panem 🙂 Pozdrawiam serdecznie i zapraszam częściej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Adwokat Joanna Mizińska

Jestem adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Jestem także autorką tego bloga.

Od kilkunastu lat zajmuję się tym prawem gospodarczym i prawem spółek handlowych oraz kontraktami i umowami gospodarczymi. Doradzam swoim Klientom jak najlepiej wynegocjować umowy, by uzyskać maksimum bezpieczeństwa prawnego

Pobierz bezpłatnie poradnik!

"Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o."

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o

Dołącz do mojej społeczności

Najpopularniejsze

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z prawem?

Zapisz się na newsletter

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.