Jak długo wiąże umowa o zachowaniu poufności?

Kiedy kończy obowiązywać zakaz z umowy NDA?

Odpowiedź wydaje się prosta – obowiązuje tak długo, jak zostało to wskazane przez nas w umowie o zachowaniu poufności. Rekomenduję zawsze, żeby termin takowy określić jako dosyć odległy. Jak długi? Tutaj musisz sam zastanowić się nad tym uwzględniając specyfikę prowadzonej działalności. Pisałam szerzej o tym w artykule pt. Co zawierać powinna Umowa o zachowaniu poufności?. W umowie warto także dodać zapis, że wypowiedzenie umowy czy jej rozwiązanie lub unieważnienie nie zwalania otrzymującego informacje poufne z obowiązku traktowania ich jako poufnych. Zwykle w umowach, które ja sporządzam wpisuję terminy 3 lub nawet 5-letnie.

Przekazane informacje stanowią jednocześnie tajemnicę przedsiębiorstwa – co wtedy

Pamiętaj, że jeśli przekazane informacje stanowią jednocześnie tajemnicę przedsiębiorstwa, to w razie naruszenia poufności takie działanie może być traktowane jako czyn nieuczciwej konkurencji.

Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.

Zadbaj o właściwe oznaczenie przekazywanych informacji

Przekazując więc informacje na etapie due dilligence warto zadbać o właściwe oznaczenie przekazywanych informacji, tak by oczywistym było, że stanowią one dla przekazującego informacje posiadające wartość gospodarczą, zostały w odniesieniu do nich podjęte działania mające na celu zachowanie ich w poufności, a ich przekazanie drugiej stronie następuje wyłącznie w celu i w zakresie wskazanym w umowie o zachowaniu poufności.

 

E-BOOK spółka z ograniczoną odpowiedzialnością adwokat Mizińska

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Adwokat Joanna Mizińska

Adwokat Joanna Mizińska

Od ponad 17 lat specjalizuje się w prawie spółek handlowych i prawie cywilnym. Specjalistka w zakresie obsługi prawnej transakcji kapitałowych, sprzedaży udziałów/akcji, fuzji, przejęć, przekształceń oraz transakcji na przedsiębiorstwie lub jego aktywach. Doradza także w sprawach związanych z bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych, głównie z sektora MŚP. Specjalistka w zakresie przygotowywania, negocjowania oraz wykonywania kontraktów i umów gospodarczych. Ponadto, zajmuje się obsługą prawną inwestycji w spółki, począwszy od negocjacji, przygotowywania projektów umów, aż do zamknięcia, jak również doradza przy wyjściu z inwestycji. Posiada doświadczenie w zakresie obsługi projektów związanych z pozyskiwaniem finansowania, w tym emisji obligacji i innych dłużnych papierów wartościowych.

Kontakt:

+48 668 017 220
j.mizinska@gm-legal.pl

2 odpowiedzi

 1. Witam

  Ostatnio ciekawi mnie praktyka stosowania klauzul na wypadek przekształceń, restrukturyzacji lub upadłości kontrahenta.

  Warto też zawsze przyjrzeć się dokładniej zapisom w razie gdy któryś z kontrahentów jest członkiem grupy kapitałowej.

  Z poważaniem,
  Paweł Ludwiczak

  1. Panie Pawle, istotne jest to jak określimy krąg osób, którym strona otrzymująca może przekazać informacje poufne uzyskane od drugiej strony. Zwykle są to pracownicy i doradcy. Raczej – przynajmniej w teorii – nie powinny nimi być spółki z grupy, chyba że świadczą właśnie dla całej grupy usługi doradcze 🙂 Wtedy jednak za działania takiego podmiotu odpowiedzialność ponosi zawsze strona otrzymująca 🙂 pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Adwokat Joanna Mizińska

Jestem adwokatem wpisanym na listę Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. Jestem także autorką tego bloga.

Od kilkunastu lat zajmuję się tym prawem gospodarczym i prawem spółek handlowych oraz kontraktami i umowami gospodarczymi. Doradzam swoim Klientom jak najlepiej wynegocjować umowy, by uzyskać maksimum bezpieczeństwa prawnego

Pobierz bezpłatnie poradnik!

"Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o."

Jak przekształcić JDG w spółkę z o.o

Dołącz do mojej społeczności

Najpopularniejsze

NEWSLETTER

Chcesz być na bieżąco z prawem?

Zapisz się na newsletter

Skontaktuj się ze mną

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, a skontaktuję się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.