Koronawirus a siła wyższa – jak prawnie zabezpieczyć swój biznes?

Koronawirus a siła wyższa – jak prawnie zabezpieczyć swój biznes?

Pandemia koronawirusa COVID-19 w sposób oczywisty wpływa na możliwość realizacji wielu umów handlowych, a także z pewnością dotknie realizacje takich umów w przyszłości. Może także wpłynąć na wykonywanie zawartych umów inwestycyjnych, umów wspólników czy umów joint- venture. Powstaje w obecnej chwili bardzo ważne pytanie: jak prawnie zabezpieczyć siebie oraz swój biznes,  by zminimalizować ryzyka wynikające z tej nadzwyczajnej sytuacji ? Jak bezpiecznie skorzystać z klauzuli siły wyższej? Czy powoływanie się na siłę wyższą jest zawsze skuteczne?

Kiedy sprzedaż udziałów jest skuteczna?

sprzedaż udziałów

Wyobraź sobie sytuację, w której kupiłeś udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, zapłaciłeś cenę za udziały, a spółka nie traktuje Cię jako wspólnika i np. nie zawiadamia Cię o zgromadzeniach wspólników, czy – co gorsza – nie Tobie, a poprzednikowi wypłaca zysk? Czy jest to możliwe? Kiedy sprzedaż udziałów jest skuteczna wobec spółki? Kiedy transakcja sprzedaży wywołuje skutki wobec samej spółki? Jakie wymogi powinieneś dopełnić, aby uczestniczyć w Zgromadzeniu Wspólników? Jak skutecznie zawiadomić spółkę o tym, że sprzedałeś udziały?

Wejście inwestora do spółki a sprzedaż udziałów

wejście inwestora do spółki

Ostatnio miałam okazję odbyć niezwykle sympatyczne spotkanie z Czytelnikiem mojego bloga oraz Prezesem Zarządu, a zarazem jednym z udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ta jest już na takim etapie rozwoju, że do spółki chce wejść inwestor – w tym wypadku inwestor branżowy – który chce dokapitalizować spółkę. Przy tej okazji pojawiło się pytanie, czy negocjując inwestycję inwestora do spółki możliwe jest jednoczesne negocjowanie zbycia części posiadanych udziałów przez dotychczasowych udziałowców? Jak wygląda wejście inwestora do spółki a sprzedaż udziałów?

Klauzula lock up – co to takiego

Negocjując umowę inwestycyjną należy pamiętać, że jedną ze standardowo stosowanych klauzul jest klauzula lock up. Ogranicza ona możliwość rozporządzania udziałami przez dany okres czasu.

Co ma wspólnego Agencja Nieruchomości Rolnych ze sprzedażą udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Agencja Nieruchomości Rolnych

Miałam ostatnio do czynienia z interesującą  (choć może to niezbyt szczęśliwe określenie) sytuacją, dotyczącą sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Zwróciła się do mnie firma zajmująca się obsługą nieruchomości komercyjnych, która stanęła przed nie lada dylematem: czy jest w stanie sprzedać i jakich zasadach udziały w swojej spółce? Czemu pojawiła się taka wątpliwość? I co ma z tym wspólnego Agencja Nieruchomości Rolnych. 

Co zawierać powinna Umowa o zachowaniu poufności?

Abyś mógł zacząć rozmowy z inwestorem, czy to strategicznym czy branżowym – konieczne jest podpisanie deklaracji poufności lub umowy o zachowaniu poufności, zwanej także NDA (ang. non – disclosure agreement). Pamiętaj, że przystępując do rozmów z inwestorem lub udostępniania informacji inwestorowi, np. w toku audytu,  musisz zabezpieczyć prawnie spółkę i podpisać taką umowę. O czym powinieneś pamiętać podpisując umowę NDA?