O blogu

Witaj na moim blogu!

O czym jest ten blog?

Piszę o tym jak sprawnie i mądrze poprowadzić cały proces zmierzający do sprzedaży – i odpowiednio – zakupu udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. A nie jest to takie proste 🙂 – wiem to z wieloletniego doświadczenia.

Zwykle na pewnym etapie rozwoju spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pojawia się pytanie o dofinansowanie – a więc pytanie o inwestora. Na późniejszym zaś etapie właściciele zwykle podejmują decyzję o wyjściu i sprzedaży udziałów. Na każdym z tych etapów trzeba mieć świadomość jak wygląda taki proces, i co jest w nim istotne, gdzie kryją się niebezpieczeństwa.

Piszę więc o tym jak uniknąć pułapek związanych z pozyskaniem inwestora finansowego lub inwestora branżowego, o umowach inwestycyjnych, o potrzebie sprawnego wykonania audytu prawnego (due dilligence) spółek, odpowiedzialności wspólników w razie zbycia udziałów w spółce z ograniczona odpowiedzialnością, o tym co powinna, a czego nie powinna zawierać umowa sprzedaży udziałów, umowa inwestycyjna czy umowa wspólników.

Podpowiem Wam więc, bazując o własne ponad 17 letnie doświadczenie zawodowe  w przeprowadzaniu transakcji sprzedaży udziałów:

  1. od czego rozpocząć poszukiwanie inwestora dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
  2. jak przeprowadzić proces due dilligence, dając inwestorowi dostęp do niezbędnych informacji i jednocześnie jak chronić informacje istotne dla spółki, w tym stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa?
  3. czym jest list intencyjny (term sheet) i jakie będzie miał skutki w dalszym procesie?
  4. jak wynegocjować umowę sprzedaży udziałów, umowę inwestycyjną czy umowę akcjonariuszy?
  5. jak wykonać taka umowę ?
  6. czym jest dzień zamknięcia, exit, opcje call, put, uprawnienia tag along i drag along, prawo pierwszej oferty, prawo pierwokupu udziałów?

Na blogu staram się dzielić informacjami praktycznymi oraz moją wiedzą wynikającą z mojej ponad 17 letniej praktyki zawodowej w tym zakresie,

Jeśli prowadzisz spółkę z ograniczona odpowiedzialnością, zajmujesz się inwestowaniem w spółki, planujesz zakup udziałów w spółce z ograniczona odpowiedzialnością – to ten blog jest blogiem dla Ciebie.

Zapraszam do lektury i do komentowania. 

*****