Kiedy należy zrobić audyt spółki?

Joanna Mizińska07 marca 20172 komentarze

audytOstatnio zajmuję się dużą umową inwestycyjną związaną z częściową sprzedażą udziałów przez dotychczasowych wspólników (założycieli) oraz z podwyższeniem kapitału zakładowego w drodze emisji nowych udziałów przeznaczonych dla dwóch inwestorów – inwestora finansowego i branżowego. W mojej umowie warunkiem dojścia transakcji do skutku jest przeprowadzenie przez inwestorów due dilligence prawnego, finansowego i technicznego oraz satysfakcjonujący wynik tego due dilligence dla inwestorów. To jeden z przypadków, w którym audyt due dilligence powinien zostać wykonany.

Skutek jakim jest satysfakcjonujący wynik audytu prawnego

Co do zasady, w każdej umowie typu M&A inwestorzy zastrzegają sobie jako warunek dojścia transakcji do skutku satysfakcjonujący wynik audytu prawnego. Oczywiście takie sformułowanie jest bardzo ocenne i bardzo często (zwłaszcza przy mniejszych transakcjach) może stanowić łatwy sposób dla „wycofania się” z takiej umowy przez inwestora. W przypadku większych inwestorów bardzo trudno będzie wprowadzić zapisy ograniczające uznaniowość takiego warunku, ale nie jest to niemożliwe. W przypadku mniejszych transakcji istnieje możliwość doprecyzowania tego warunku, tak by zminimalizować lub ograniczyć ryzyko wykorzystania go przez jedną ze stron na swoją korzyść.

W jakich innych przypadkach taki audyt powinien być wykonany?

Z mojej praktyki i wieloletniego doświadczenia wynika, że audyt taki powinien zostać przeprowadzony w każdej sytuacji, w której kupujesz udziały w spółce. Jeśli do danej transakcji zamiast zakładać nową spółkę kupujesz udziały w istniejącym podmiocie konieczne jest sprawdzenie, czy aby na pewno z nabyciem udziałów w takim podmiocie nie wiążą się żadne ryzyka prawne.

Inna sytuacja w której rekomendowałabym zrobienie audytu, tak dla przysłowiowego świętego spokoju – to zmiana w zarządzie spółki. Zwłaszcza dotyczy to sytuacji, w której  zmiana następuje w sytuacji konfliktowej. Zmienił się zarząd i zostałeś wybrany do nowego składu zarządu? Może dobrze byłoby zweryfikować zastany stan prawny i sprawdzić, co wymaga zmiany lub udoskonalenia, z jakimi problemami spółka będzie musiała się zmierzyć…..

Kupujesz nieruchomość lub przedsiębiorstwo?

Pamiętaj także, że audyt może dotyczyć również wybranej grupy składników majątkowych. W przypadku kiedy kupujesz nieruchomość lub przedsiębiorstwo, abyś miał pewność, że wszystko z nimi jest w porządku i nie spowodują one po Twojej stronie w przyszłości istotnych ryzyk prawnych, dobrze byłoby przed zawarciem takiej transakcji wykonać audyt.

 

***

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

***
Masz pytania związane z tematem artykułu, bądź potrzebujesz indywidualnej pomocy?
Napisz do mnie na adres j.mizinska@gm-legal.pl

 

***
Artykuł był dla Ciebie przydatny? Podziel się i udostępnij go innym za pomocą poniższych przycisków:

 

{ 2 comments… read them below or add one }

Paweł Marzec 8, 2017 o 10:18

Szanowna Pani Mecenas 🙂

Pozwolę sobie dodać tylko jedną uwagę. Zawsze warto zrobić audyt uzupełniający w momencie gdy negocjacje się przeciągają. Pozwoli to zaktualizować wiedzę przed podpisaniem umowy.

Natomiast apropo audytu przy zmianie Zarządu. To warto się zastanowić czy zrobić to zlecając na zewnątrz czy w ramach organizacji. Mi z praktyki wynika, że w 99% przypadków jest to zlecane na zewnątrz.

Z poważaniem,
Paweł Ludwiczak

Odpowiedz

Joanna Mizińska Marzec 15, 2017 o 13:57

Miło Pana widzieć Panie Pawle 🙂 Nie mogę się nie zgodzić z Panem 🙂 Pozdrawiam serdecznie i zapraszam częściej

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: