Lock up – co to takiego

Joanna Mizińska20 marca 20172 komentarze

Negocjując umowę inwestycyjną pamiętać powinieneś, że jedną ze standardowo stosowanych klauzul jest klauzula lock up. Ogranicza ona możliwość rozporządzania przez Ciebie udziałami przez dany okres czasu.

Zobowiązanie takie jest zaciągane także przez akcjonariuszy spółki, która debiutuje na giełdzie papierów wartościowych (IPO) .

Klauzula taka oznacza, że udziałowcy, czy akcjonariusze zobowiązują się przez wskazany w umowie okres czasu nie zbywać udziałów (akcji) w spółce. Zwykle zobowiązanie takie jest zaciągane przez istotnych dla danego biznesu udziałowców (akcjonariuszy) – zwykle założycieli, rzadziej  przez inwestorów finansowych.

Celem takiego zobowiązania jest to, by nowi inwestorzy inwestujący w spółkę mieli pewność, że kluczowi dla jej funkcjonowania udziałowcy (akcjonariusze) pozostaną w spółce po inwestycji, przez wskazany okres czasu. Możliwe jest również przeniesienie tego typu zapisów do umowy spółki.

Lock up jest jednym ze sposobów ograniczenia zbywalności udziałów w spółce, ale nie jedyną. Innym ze sposobów jest wprowadzenie do umowy inwestycyjnej klauzuli prawa pierwokupu, czy prawa pierwszeństwa (była o tych mechanizmach mowa tutaj), klauzula drag along (była o niej mowa tutaj), tag along czy opcje (put,cal). Wszystkie te mechanizmy mają stworzyć mechanizm zabezpieczający inwestorów inwestujących w spółkę, której jesteś udziałowcem.

{ 2 comments… read them below or add one }

adwokat Wągrowiec Kwiecień 6, 2017 o 08:44

Właśnie dzięki takim blogom jak ten, sam zaczynam rozważać założenie jednego. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Joanna Mizińska Kwiecień 13, 2017 o 13:51

Bardzo dziękuję 🙂 zapraszam do lektury 🙂

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: